Dzisiaj jest 29 marca 2024, 06:06


Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Nawigacja na motocyklu
Nieprzeczytany postZamieszczono: 06 grudnia 2019, 20:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:58
Posty: 3355
Lokalizacja: Dęblin, Wawa.
Ja robię też trochę inaczej. Jadę na pałę przez las tam gdzie misie wydaje że jest droga A w navinustawiam wcześniej jakiś punkt czy adres i wybieram drogę np terenowa albo rower. Jak dojeżdżam do wioski czy rzeki odbijam jak pokazuje navi. Fajnie jest się czasem zgubić:)
Nie czaję ludzi co wożą moto na lawecie. Unikam tego jak ognia.

_________________
Był Junak M10, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4620 sc, exc520, a teraz Obrazek
WSK jest nadal :)
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nawigacja na motocyklu
Nieprzeczytany postZamieszczono: 06 grudnia 2019, 20:29 

Rejestracja: 11 października 2016, 17:32
Posty: 79
Laweta zaoszczędziła opony i np paliwo bo do jednego baku tylko lejesz. W ekipie tez były single które nie za bardzo chciały śmigać tyle kilosow. Z drugiej strony tez jest psychiczny komfort ze jak na UA zgruzujesz sprzęt to zostaje tylko się dokulam do granicy. Ale tak jak pisze mi to obojętne czy na kołach czy na lawecie.

_________________
950 SUPER ENDURO R


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nawigacja na motocyklu
Nieprzeczytany postZamieszczono: 06 grudnia 2019, 21:13 

Rejestracja: 20 stycznia 2012, 14:17
Posty: 152
O wkusachnie rieszajut. Jednych bawi jazda motocyklem w ogóle innych np tylko na jednej gumie czy teren. Należe do tych ostatnich i asfalt czy szuterki to dla mnie przykra koniecznosc i nuuudaaaaaa. Są i inne, obiektywne dla mnie, przesłanki do ciągnięcia zabawek na pace, całkowicie bzdetne dla innych. Nie ma tu szczęśliwie zwykle sytuacji konfliktowych bo oba obozy zwykle wspólnie nie rajcuja, wiec i nie muszą roztrzasać nad wyższością Świat Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia i na odwrót. Chcialbym przy tym naturalnym podziale pozostać.

Wracając do nawigacji. Jazda na kompas jest bardzo fajna jeśli pozwala na to teren. W górach często jednak okazuje się, ze pozornie bliski wskazany punkt może być w ogóle nie do osiągnięcia. Sprawdza się wrysowanie choćby orientacyjnej trasy (kluczowe punkty zwrotne) i jazda +/- po takim szkielecie za sugestiami mapy. W trakcie jazdy w podkładzie mapowym nieco ginie cienka linia trasy/śladu wiec albo włączać również kompas lub, co robię w silnym słońcu, wyłączyć mape.

Pozdr rr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nawigacja na motocyklu
Nieprzeczytany postZamieszczono: 07 grudnia 2019, 09:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:58
Posty: 3355
Lokalizacja: Dęblin, Wawa.
Przez to słońce własnie zmieniłem navi, nie znam urządzenia w którym tak dobrze jest widoczna mapa w pełnym słońcu jak w monterze albo montanie. Nie mówię tu o takich wynalazkach jak 64 bo to moim zdaniem średnio nadaje się na moto z racji rozmiaru ekranu.

No i najważniejsza sprawa, trzeba się tego wszystkiego nauczyć, jak obsługi telefonu czy samochodu, początki bywają trudne :) ale jak się to wszystko ogarnie to czysta frajda.

_________________
Był Junak M10, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4620 sc, exc520, a teraz Obrazek
WSK jest nadal :)
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nawigacja na motocyklu
Nieprzeczytany postZamieszczono: 07 grudnia 2019, 12:37 

Rejestracja: 20 stycznia 2012, 14:17
Posty: 152
Witam

Dobrze prawisz. Ja 12 lat wozilem na kierownicy 60ke. Na starość wzrok juz osłabł wiec z Montaną jest mi bez 2 zdań lepiej. Niemniej 60ka do jazdy na "punkt" ciągle wystarczajco dobra. Co ciekawe nie widzi mapy Polska topo+off a chodzi z Karpaty topo+off (wiekszy plik). Nikt nie wie czemu.

Pozdr rr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nawigacja na motocyklu
Nieprzeczytany postZamieszczono: 11 grudnia 2019, 10:42 

Rejestracja: 11 października 2016, 17:32
Posty: 79
marcinjunak pisze:
Tomas_XRV pisze:
Teraz zaczynam ogarniać mapy. Pl topo Azymuta w zestawie jest z Topo EU.



Tak, masz wszystko w jednej mapie, trochę zajmuje to wszystko dlatego od razu powiedz jak będziesz u nich brał niech wsadzą ci na większą kartę.

Mapy wrzucają na kartę 32gb. Jest Ukraina na tej mapie TopoEU?

_________________
950 SUPER ENDURO R


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nawigacja na motocyklu
Nieprzeczytany postZamieszczono: 11 grudnia 2019, 22:25 

Rejestracja: 20 stycznia 2012, 14:17
Posty: 152
Witka

IMO nie ma dobrych map topo Ukrainy. Są albo nie dokładne, wszystkie maja slabiutkie pokrycie, większość ma zła kategoryzacje i ustawienia dokladnosci w poziomach i wszystkie routing poza wazniejszymi drogami do du.py. Sprawdzają się na asfaltach i części szuterkow, nie sprawdzają w terenie. Jako podkład pod wczesniej wytyczone trasy mogą się nadać, jako pomoc w kalkulowaniu przewyższen w jakimś stopniu tez. Nie zakładaj jednak po prowadzą cie z punku a do b trasą która bys pewnie chciał pojechać. Jak pisalem wczesniej, przy byle papierowych mapach topo prezentują żenujacy poziom.
To bardzo krytyczna opinia, może nie aktualna bo ostatnich kilka lat jeżdżą tam na pamięć lub na pałę. Ale nie bardzo wyobrazam sobie by ktoś miał przygotować i aktualizowac dobre mapy topo (co kosztuje krocie) dla marginalnie malej grupy docelowej. Prace hobbystów są niedokładne i wyklikane na papierowych podkładach, nie weryfikowane w terenie. Podobnie zresztą mapy serii "offroad topo" dostępne w handlu. Jak sprawdzić? Ano wyłącznie opcje "przeciągnij do drogi" i popatrz w ekranik gdzieś poza glownymi drogami. Tu najdokladniejsze są oryginalne mapy które sprzedaje garmin ale ich pokrycie w terenie to kompletna lipa.
W mojej opinii najmniej błędów i na tle innych najlepsze pokrycie ma mapa znana jak brainstorm. Tyle, ze powiela błędy map papierowych, udaje tylko ze ma jakiś routing, nie ma poprawnie ustawionej szczegółowości w poziomach i brak jej kategoryzacji. W większości przypadków jak stoisz w krzczorach i pokazuje ze do drogi jest np 100 m to gdzieś +/- tam ta droga jest (lub była) ale nie zdziw się jak wyjedziesz na drogę której na tej mapie nie ma.

Pozdr rr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nawigacja na motocyklu
Nieprzeczytany postZamieszczono: 12 grudnia 2019, 08:38 

Rejestracja: 11 października 2016, 17:32
Posty: 79
Czyli nie jest zbyt różowo pewnie z Rumunią podobna sytuacja. Nie liczę na to że kliknę punkt B i poprowadzi mnie połoninami jak ślad ukraińskiej integracji ;) ale byłbym zadowolony gdyby chociaż działało tak jak telefon nie narzekałem na pokrycie map na Maps.me czy Osmandzie sporo ścieżek tam było a na ori mapie Montany jak wrzuciłem ślad to widzę że prowadzi po zielonej plamie. A punkty poi na UA to można ogarnąć? Żeby jakiś pensjun cpn czy sklep w pobliżu znaleźć?

_________________
950 SUPER ENDURO R


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nawigacja na motocyklu
Nieprzeczytany postZamieszczono: 12 grudnia 2019, 15:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2011, 12:58
Posty: 3355
Lokalizacja: Dęblin, Wawa.
Tomas_XRV pisze:
Czyli nie jest zbyt różowo pewnie z Rumunią podobna sytuacja. Nie liczę na to że kliknę punkt B i poprowadzi mnie połoninami jak ślad ukraińskiej integracji ;) ale byłbym zadowolony gdyby chociaż działało tak jak telefon nie narzekałem na pokrycie map na Maps.me czy Osmandzie sporo ścieżek tam było a na ori mapie Montany jak wrzuciłem ślad to widzę że prowadzi po zielonej plamie. A punkty poi na UA to można ogarnąć? Żeby jakiś pensjun cpn czy sklep w pobliżu znaleźć?



Tak, wszystko to masz, do tego ścieżki piesze, wyciągi narciarskie i pensjuny też. Działa lepiej niż maps me bo nie traci zasięgu nigdzie.

_________________
Był Junak M10, potem xt600z i xtz750 aż w końcu przyszło nawrócenie, lc4620 sc, exc520, a teraz Obrazek
WSK jest nadal :)
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nawigacja na motocyklu
Nieprzeczytany postZamieszczono: 12 grudnia 2019, 17:36 

Rejestracja: 20 stycznia 2012, 14:17
Posty: 152
Się nieśmiało zapytam: na której mapie to wsio jest? Jak pisalem, ostatnio nie śledę.

Pozdr rr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net